Jautājumi un atbildes

1. Kas tie par cipariem uz diska?

Uz disku golfa diskiem - vairuma, ne visiem - atradīsiet četrus skaitļus, kuri apzīmē diska lidojuma īpašības. Skaitļu nozīme secīgi ir šāda:

 1. Image
  parametri
  Ātrums (speed): skaitlis no 1 līdz 14 apzīmē diska lidojuma ātrumu, kas, protams, atkarīgs no metēja spēka, tomēr diskam ar lielāku ātruma skaitli piemitīs mazāka gaisa pretestība un šādu disku varēs izmest ar lielāku ātrumu. Ātri diski ir grūtāk kontrolējami, tāpēc iesācējiem vairāk ieteicami diski ar mazākiem ātruma skaitļiem.
  Ātruma parametru arī var uzskatīt par galveno faktoru disku iedalījumam kategorijās: diski ar ātrumu no 1 - 3 būs tuvie diski jeb puteri, 4 - 6 būs vidējiem diskiem (midrange), ātrums 7 - 9 disku padarīs piederīgu vidēji tālajiem diskiem (fairway driver), savukārt diski ar ātruma skaitli 10 - 14 uzskatāmi par tālajiem (distance driver).
  Būtiski ievērot, ka ātruma skaitlis nozīmē diska piemērotību konkrētajam ātrumam, nevis maģisku spēju pārvietoties tieši tādā ātrumā. Ja ātru disku izmetīsi lēni vai lēnu disku pārāk ātri (stipri), šo disku uzvedība stipri atšķirsies no parametros aprakstītās.
 2. Planēšana (glide): skaitlis no 1 līdz 7 raksturo diska spēju planēt, tātad ilgāk turēties gaisā horizontālā lidojumā. Diski ar mazāku planēšanas skaitli ir metami precīzāk, tomēr iesācējiem labāk patiks labāk planējoši diski, jo ar tādiem varēs iegūt tālāku lidojumu.
 3. Pagrieziens (turn): skaitlis no +1 līdz -5 raksturo diska trajektoriju lidojuma ātrajā daļā: proti, ja disku ar pagrieziena skaitli -3 izmetīsi backhand tehnikā ar labo roku, tad pie pareizi, neiegāzti mests disks lidojuma ātrajā daļā lidos vairāk pa labi. Savukārt diskus ar pagriezienu "-5" izmanto īpašos gadījumos, kad nepieciešams ekstrēmi liels diska grieziens, līdz pat diska kontaktam ar zemi un gaitas turpināšanai ripojošā veidā (to sauc par rolleri). 
 4. Krišana sānis (fade): gandrīz ikviens disks, sevišķi tālais, lidojuma beigās krīt sānis. Tā, piemēram, labroča backhand metienā disks sākumā tieksies lidot pa labi (turn), bet beigās kritīs pa kreisi (fade). Labroča forehand metienā disks izturēsies pretēji. Krišanu sānis raksturo skaitlis no 0 līdz 5, tātad no diska ar fade 0 varētu gaidīt taisnas lidojuma beigas, kamēr fade 5 nozīmēs spēju sānkritienu lidojuma beigās.

Tā, piemēram, disks ar skaitļiem 9, 5, 0, 3 nozīmē, ka diska ātrums ir 9, planēšana ir 5, pagrieziens ir 0, kritiens sānis 3.

Jāņem vērā, ka dažādu ražotāju noteiktie diska parametri nav uztverami vienādi, katra disku ražotāja disku lidojuma reitingi ir relatīvi. Tāpēc lidojuma parametri uztverami tikai kā aptuveni indikatori diska uzvedībai, taču realitāti noteiks tikai jūsu personiskie novērojumi, metot disku ar savu roku, savā tehnikā.

Diskiem, kuru apdrukā lidojuma parametri nav norādīti, šos skaitļus var atrast internetā, norādot ražotāju un diska modeli.

2. Kādus diskus man vajag, lai spēlētu?

Lai dotos laukumā un pat piedalītos sacensībās, pietiek pat ar vienu disku. Protams, vairumam laukumā redzamo spēlētāju līdzi ir lielas somas ar desmitiem disku, taču daudzi no viņiem sev par pārsteigumu nereti uzrāda labāku rezultātu, spēlējot īpašos turnīros, kuros atļauts izmantot tikai vienu disku.

Nodrošinoties ar vairākiem diskiem, ieteicams vispirms iegūt pa diskam katrā kategorijā, tātad - vienkāršoti - tuvo disku mešanai grozā, vidēji tālo disku piemetieniem pie groza un pustālo vai tālo disku metieniem no starta laukuma. Par disku klasifikāciju var palasīt augstāk, pie "skaitļiem uz diska".

Atceries, ka spēlēt ir ērtāk, ja līdzi ir arī soma diskiem un lupatiņa disku notīrīšanai vai nosusināšanai pirms metiena.

3. Cik sver disks un kāda tam nozīme?

Atkarībā no ražotāja diska svars var būt norādīts uz diska - vienam svara skaitlis var būt iepresēts plastmasā, citam rakstīts ar roku diska centrā. Protams, disku var arī svērt, izmantojot pietiekami precīzus elektroniskos svarus. 

Lielākoties diski sver 150-180 gramus. 

Vieglāka diska ierotēšanai nepieciešams mazāks spēks, tāpēc pastāv teorija, ka vieglākus diskus ir vieglāk aizmest tālu. Tomēr vieglāki diski arī mazāk pretojas vēja ietekmei. Protams, svarīgi arī dažādi citi faktori - diska forma (tuvais vai ātrais disks), svara sadalījums (tuvāk centram vai tuvāk malām) un tamlīdzīgi

4. Kāda nozīme diska plastmasas veidam?

Diska materiāla ietekmi var iedalīt divās jomās.

 • Tiešā ietekme: plastikāta veidi var būt cietāki vai mīkstāki, vairāk vai mazāk gludi (slideni), kas arī ietekmē lidojuma īpašības, kā arī to, cik ērti būs disku satvert un izmest dažādos laika apstākļos. Šeit nianses ir īpaši bagātīgas, tāpēc patiesība nosakāma pēc personiskās pieredzes un ražotāju aprakstiem.
 • Ilgmūžība: lētāki diski parasti veidoti no vienkāršāka sastāva plastikātiem, kuri vairāk pakļauti nodilumam - tātad disks ātrāk nobružājas pēc kontakta ar kokiem vai citām laukuma virsmām. Diska nodilums ietekmē lidojumu, piemēram, padilis disks vairāk griežas (turn) lidojuma ātrajā daļā. Dažkārt spēlētāji tik ļoti pierod pie saviem lietotajiem diskiem, ka tāda paša jauna diska lidojuma īpašības viņus negatīvi pārsteidz un disks kļūst "labs" tikai pēc kārtīgas "audzināšanas" kādā asfaltētā stāvlaukumā.

5. Kur pirkt inventāru?

Var šķist, ka disku golfa disks tāds plastmasas ripulis vien ir, tomēr prakse rāda, ka diska formā un materiālā ieguldītas lielas zināšanas un pieredze. Tāpēc ieteicams iegādāties pazīstamu ražotāju diskus, kādi šobrīd lielākoties nāk no disku golfa lielvalstīm - ASV vai ziemeļvalstīm. Der ielūkoties arī PDGA (Professional Disc Golf Association) apstiprināto disku sarakstā, jo var izrādīties, ka ar būvmateriālu veikalā pirktu nenosakāmas izcelsmes disku sacensībās nemaz neļaus spēlēt.

Disku golfa diskus drošāk iegādāties no izplatītājiem, kuri specializējas disku golfa inventāra tirdzniecībā. Tiesa, arī lielajos ārzemju internetveikalos dažkārt var atrast pazīstamo ražotāju diskus, tāpat arī dažā labā Latvijas sporta preču veikalā izvietots stends ar pavisam oficiāliem diskiem.

Noteikti ir vērts ielūkoties lietoto disku tirgošanās interešu grupās, kur nereti par labu cenu var dabūt gluži svaigus diskus. Arī Latvijā šāda grupa ir - Disku golfa tirdziņš Facebook vidē.